Регистрација
PDF
Печати
Е-пошта
Кари од печурки и компири
curry

1 супена лажица масло

1кромид, крупно исечкан

1 голем компир, исечкан на мали парчиња

1црн домат, излупен и исечкан на парчиња

250g шампињони

2-4 супени лажици кари паста (во зависно од вкусот)

150ml сварена супена коцка од зеленчук

400ml млеко од кокос (од конзерва)

Исечкан коријандер

 

Загрејте го маслото во голема тава, додадете го кромидот и компирот. Покријте, потоа оставете да тивок оган околу 5 минути, додека компирот не омекне. Додадете ги црниот домат и печурките, и пржете уште неколку минути.

 

Додајте ја кари пастата и убаво измешајте. Додадете ја супената коцка и млекото од кокос. Откако ќе зоврие, гответе на тивок 10 минути, или додека компирот не се зготви убаво. Додадете го коријандерот.

Послужете со ориз или наан леб.

 
kujna

Пријатели на Анима Мунди

Благодарност до долунаведените кои ги сакаат животните и прифатија да се заложат за нив и бидат наши пријатели и подржувачи.

Civica mobilotas

SmartCode

JE caw InDesign white

КОНТАКТ ИНФО

Здружение за заштита на животни "Анима Мунди"

Телефон: 077 487 253

E-пошта: contact@anima-mundi.org.mk | anima.mundi.sk.mk@gmail.com

Денарска сметка
240090002006130
Депонент-Уни Банка А.Д.-Скопје

fb