Регистрација
PDF
Печати
Е-пошта
МЕКСИКАНСКА САЛАТА СО ЈУФКИ

Mexican_Salad

Состојки:

200 г црвен грав

200 г пченка

500 г `ржани јуфки

1 мал виолетов кромид

1 црвена бабура

1 поголем црвен домат

1 покрупна зелена пиперка

 

За прелив:

120 мл маслиново масло

45 мл свежо цеден сок од лимета

3 мл мед

Шарен бибер

Сол по вкус

Коријандер

 

Подготовка:

Гравот се остава преку ноќ да искисне во ладна вода. Наредниот ден водата му се истура, се става нова вода и се вари околу еден час (зрната не треба да омекнат премногу, треба да бидат „ал денте“).

Пченката се вари петнаесетина минути, исто така треба да биде „ал денте“, не преварена. Истовремено со пченката на друга рингла се ставаат јуфките да се варат во посолена вода.
Пиперките, кромидот и доматот се сечкаат на коцки. Сите состојки се ставаат во голема длабока чинија и се мешаат.

Во одделен сад се мешаат сокот од лимета, маслиновото масло, биберот, солта и медот додека не се добие хомогена смеса.

Јуфките се прецедуваат, се ладат и се ставаат во голем сад, врз нив се истураат измешаните пиперки, кромид и домат, се додава преливот и се промешува. По желба се зачинува со коријандер.

 
kujna

Пријатели на Анима Мунди

Благодарност до долунаведените кои ги сакаат животните и прифатија да се заложат за нив и бидат наши пријатели и подржувачи.

Civica mobilotas

SmartCode

JE caw InDesign white

КОНТАКТ ИНФО

Здружение за заштита на животни "Анима Мунди"

Телефон: 077 487 253

E-пошта: contact@anima-mundi.org.mk | anima.mundi.sk.mk@gmail.com

Денарска сметка
240090002006130
Депонент-Уни Банка А.Д.-Скопје

fb