Регистрација
ТЕСТЕНИНИ
PDF
Печати
Е-пошта
Видео Кујна

 
PDF
Печати
Е-пошта
ВЕГАН ЛАЗАЊА

LAZANJAПотребни состојки:

40 дкг смрзнат спанаќ,

1 кромид,

1 чешне лук,

1 лажица масло,

2-3 тиквички,

40 дкг соја сирење, или соја кашкавал

2 дл бешамел сос,

Сол, магдонос, оригано, мускатно оревче, бибер,

Пакетче лазањи (треба барем 10 -15 листа),

2 дцл сос од патлиџан - може место сос и свежи патлиџани,

Неколку парчиња млад кромид,

Неколку шампињони (десетина дкг),

Подготовка:

  1. Одмрзнете го смрзнатиот спанаќ. Додадете го во масло каде пропржувате кромид и лук,
  2. Додадениот спанаќ, продолжете да го динстате и додадете сол и бибер.
  3. Измијте ги тиквичките, насецкајте ги на коцкички или изрендајте ги,
  4. Половина од соја сирењето (или соја кашкавал) додадете го во спанаќот кога е веќе добро издинстан -остатокот оставете го за крај,
  5. Додадете ги исецканите тиквички, магдоносот, печурките, па и во оваа смеса додадете дел од соја сирењето,
  6. Добро измешајте и малку подварете ја смесата, па додадете сол, бибер и оригано.

 

  1. Релната затоплете ја на 200 степени, подгответе тава и намачкајте ја со малку масло,
  2. Поставете ги лазањите, на нив ставете дел од смесата (третина), па некое парче соја сирење, некое парче печурки, млад кромид (предходно исецкан на парчиња), па пак лазањи, па смесата, па соја сирење, печурки, сецкан кромид, па повторно лазањи, смесата......

На крај ставете сос од патлиџан, или сецкан свеж патлињан.

  1. Во релна печете ги лазањите отприлика 30 минути, потоа извадете ги, па повторно ставете дел од рендано соја сирење (ставајте го на крај од печењето за да не поцрни)
  2. Вратете ги во релна и печете уште 10-тина минути и.... веган лазањата е готова! Добар апетит!:)

 

 
PDF
Печати
Е-пошта
ТЕСТЕНИНИ СО ТОФУ И ЗЕЛЕНЧУК

testenini_so_tofu_i_zelencuk

Потребно (за 4 лица)

250 гр. Тофу (прелејте ги со тамари –соја сос)

200 гр макарони –препорачуваме интегрални

2 зелени пиперки

2 лажици сусам

4 лажици ладно цедено маслиново масло

1 лажичка јаболков оцет

2 чешниња лук

Бибер по желба

 

Подготовка:

Тофу сирењето исецкајте го на коцкички. Испечете ги пиперките на рингла или скара (повремено свртете ги за да бидат секаде рамномерно испечени). Тргнете ги пиперките кога ќе омекнат и почнат да црнеат, излупете ги и исецкајте на парчиња.

Во тенџере наполнете поголемо количество вода, посолете, почекајте да зоврие и ставете ги макароните да се сварат.

Во една тава испечете го сусамот.

За крај измешајте ги макароните со тофу сирењето и сецканите пиперки. Зачинете ги со маслиново масло, лажичката оцет, лук и бибер. Над сетто тоа посипете го печениот сусам.

 

Добар апетит!:)

 


kujna

Пријатели на Анима Мунди

Благодарност до долунаведените кои ги сакаат животните и прифатија да се заложат за нив и бидат наши пријатели и подржувачи.

Civica mobilotas

SmartCode

JE caw InDesign white

КОНТАКТ ИНФО

Здружение за заштита на животни "Анима Мунди"

Телефон: 077 487 253

E-пошта: contact@anima-mundi.org.mk | anima.mundi.sk.mk@gmail.com

Денарска сметка
240090002006130
Депонент-Уни Банка А.Д.-Скопје

fb