Регистрација
СУПИ И ВАРИВА
PDF
Печати
Е-пошта
СУПА ОД БРОКУЛА

supa_od_brokula

Потребни состојки:

1 брокула (се користат и цветовите на брокулата и стеблото);

2-3 моркови;

1 главица кромид;

100мл соја млеко;

маслиново масли и зачини по избор

 

Во тенџере со солена вода ја ставате брокулата да се вари (внимавајте да не ја преварите), додека не омекне малку.

Во меѓувреме изрендајте ги морковите и ситно исецкајте го кромидот и истите ставете ги во тава со масло малку да се пропржат.

Откако брокулата ќе омекне, најдобро е да ја ставите во блендер, заедно со малку од водата во која претходно сте ја вареле.
Содржината од блендерот ставете ја во тенџере, додадете ги испржените моркови со кромидот, додадете малку млеко, маслиново масло и зачини по вкус и оставете ја да се вари уште 5 минути.

Оваа супа има навистина неверојатен вкус и е одлична во комбинација со павлака.

 


kujna

Пријатели на Анима Мунди

Благодарност до долунаведените кои ги сакаат животните и прифатија да се заложат за нив и бидат наши пријатели и подржувачи.

Civica mobilotas

SmartCode

JE caw InDesign white

КОНТАКТ ИНФО

Здружение за заштита на животни "Анима Мунди"

Телефон: 077 487 253

E-пошта: contact@anima-mundi.org.mk | anima.mundi.sk.mk@gmail.com

Денарска сметка
240090002006130
Депонент-Уни Банка А.Д.-Скопје

fb