Регистрација
ВЕГЕ КУЈНА
PDF
Печати
Е-пошта
ТЕСТЕНИНИ СО ТОФУ И ЗЕЛЕНЧУК

testenini_so_tofu_i_zelencuk

Потребно (за 4 лица)

250 гр. Тофу (прелејте ги со тамари –соја сос)

200 гр макарони –препорачуваме интегрални

2 зелени пиперки

2 лажици сусам

4 лажици ладно цедено маслиново масло

1 лажичка јаболков оцет

2 чешниња лук

Бибер по желба

 

Подготовка:

Тофу сирењето исецкајте го на коцкички. Испечете ги пиперките на рингла или скара (повремено свртете ги за да бидат секаде рамномерно испечени). Тргнете ги пиперките кога ќе омекнат и почнат да црнеат, излупете ги и исецкајте на парчиња.

Во тенџере наполнете поголемо количество вода, посолете, почекајте да зоврие и ставете ги макароните да се сварат.

Во една тава испечете го сусамот.

За крај измешајте ги макароните со тофу сирењето и сецканите пиперки. Зачинете ги со маслиново масло, лажичката оцет, лук и бибер. Над сетто тоа посипете го печениот сусам.

 

Добар апетит!:)

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
kujna

Пријатели на Анима Мунди

Благодарност до долунаведените кои ги сакаат животните и прифатија да се заложат за нив и бидат наши пријатели и подржувачи.

Civica mobilotas

SmartCode

JE caw InDesign white

КОНТАКТ ИНФО

Здружение за заштита на животни "Анима Мунди"

Телефон: 077 487 253

E-пошта: contact@anima-mundi.org.mk | anima.mundi.sk.mk@gmail.com

Денарска сметка
240090002006130
Депонент-Уни Банка А.Д.-Скопје

fb