Регистрација
АКЦИИ/НАСТАНИ
PDF
Печати
Е-пошта
НЕШТО Е ТРУЛО ВО ГРАД СКОПЈЕ - здружение формирано пред 2 месеци ќе биде во раководните структури на ЈП Лајка!

Почитувани,


По година и пол мандат градоначалникот Петре Шилегов најавува конечно финализирање на стационарот Вардариште, па финализирање на финализирањето, се слика со кучиња по маси и преку медиумите најавува учество на здруженијата во тамошното управување. Јавноста е веќе запознаена дека Градот Скопје формираше ново Јавно претпријатие Лајка - Скопје, со примарна и единствена дејност хуман третман на бездомните животни, а во одлуката за формирање на претпријатието се велеше дека „во креирањето на организацијата на претпријатието и неговите органи ќе бидат вклучен и НЕВЛАДИНИОТ СЕКТОР СО ИСКУСТВО ВО СФЕРАТА НА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНИТЕ, со цел бројот на кучињата скитници да биде сведен на минимум и тоа на начин кој ќе обезбеди нивна благосостојба, но истовремено да гарантира безбедно и непречено движење на граѓаните на јавните градски површини.“

 

 
PDF
Печати
Е-пошта
Сонувам за хумано утре!

Почитувани сограѓани, пријатели и љубители на животните,

Ве повикуваме на масовен протест! Да го дигнеме гласот и конечно да се обидеме да создадеме хумано општество во кое живеат не само луѓето, туку и сите останати живи суштества.
ДА ИЗЛЕЗЕМЕ СИТЕ ЗАЕДНО ЗА НАДЛЕЖНИТЕ КОНЕЧНО ДА ЗАПОЧНАТ СО ПРИМЕНА НА ХУМАНИТЕ МЕТОДИ ДО ТРАЈНО РЕШЕНИЕ НА ОВОЈ ПРОБЛЕМ – СЕКОЕ ЖИВОТНО ДА ИМА ДОМ!


Се соочуваме со инстутиционална краткогледост и осуда на програмата ЗАЛОВИ-СТЕРИЛИЗИРАЈ-ВРАТИ не земајќи го предвид фактот дека никогаш не била спроведена квалитетно и во целост. Темпото на работа на нашите стационари нема никогаш да ја стигне природната прогресија на уличните животни, ОСОБЕНО ако не се применат и другите мерки што со години наназад ги предлагаме.
Ние, граѓаните и членовите на сите здруженија на територијата на РМ, викаме ДОСТА е со третирање на симптомите!

 

 
PDF
Печати
Е-пошта
Зошто еутаназијата е глупава идеја?

#ЕутаназијаЗаГлупавиИдеи

Ние, активистите и љубителите, ве очекуваме во недела за да ви ја преставиме нашата иницијатива за решавање на проблемот со уличните животни и да ви одговориме на сите ваши прашања :)

 

 

 

Се гледаме!

 
PDF
Печати
Е-пошта
Хуманитарна забава

Хуманитарна забава

 

 

 
PDF
Печати
Е-пошта
ВЕГЕФЕСТ 2017

РЕВОЛУЦИЈА КОЈА ПОЧНУВА ВО ТВОЈАТА ЧИНИЈА – ЗА ПРАВА НА ЖИВОТНИТЕ!

ВЕГЕФЕСТ 2017

НИЕ МОЖЕМЕ ДА ЖИВЕЕМЕ ПОИНАКУ !

 

 
PDF
Печати
Е-пошта
Обраќање до Градоначалникот на град Скопје, г-дин Гоце Трајановски и македонската јавност

До Градоначалник на Град Скопје, г-дин Коце Трајановски и македонската јавност

Почитувани,

Од доверлив извор знаеме дека Вардариште започнува со масовно заловување и убивање на бездомните кучиња во центарот на Скопје во пресрет на фудбалскиот меч од Суперкупот на УЕФА кој ќе се одигра на 8. Август во Арената Филип Втори.

 

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
bann001
bann002
bann003

kujna

Пријатели на Анима Мунди

Благодарност до долунаведените кои ги сакаат животните и прифатија да се заложат за нив и бидат наши пријатели и подржувачи.

Civica mobilotas

SmartCode

JE caw InDesign white

КОНТАКТ ИНФО

Здружение за заштита на животни "Анима Мунди"

Телефон: 077 487 253

E-пошта: contact@anima-mundi.org.mk | anima.mundi.sk.mk@gmail.com

Денарска сметка
240090002006130
Депонент-Уни Банка А.Д.-Скопје

fb